دپارتمان پروژه های کندو با بررسی صحیح و اصولی نیاز مشتری و با ارائه راهکارهای جامع انفورماتیک با اتکا به توانمندی های متخصصان زبده خود آماده ارائه خدمات به سازمان ها و شرکت ها با حوزه های کاری کوچک، متوسط و بزرگ است.


دانلود رزومه دانلود کاتالوگ
open
ورود  \/ 
x
x

SDN چیست؟

SDN چیست؟

در دنیای کنونی ، دستگاه های شبکه و زیر ساخت شبکه  دارای دو بخش اساسی جهت کنترل و انتقال اطلاعات میباشند.

ما این دو بخش را با نام های Control plane  و Data plane  میشناسیم:

- Control plane  وظیفه کنترل و تصمیم گیری رفتار و نحوه ی اجرای  پروتکل ها (OSPF و STP و BGP و .. ) را بر عهده دارد که این امر در هر دستگاه شبکه کاملا مستقل بوده و معمولا به صورت Logical  اجرا میگردد .

- Data plane وظیفه ارسال و دریافت دریافت اطلاعات برعهده دارد و به دلیل اینکه به صورت سخت افرازی بسته به نوع کاربرد (برای مثال سوییچ یا روتر) به صورت سخت افرازی و با مدارات و معماری پیشرفته پیاده سازی میگردد و از سرعت بسیار بالایی برخوردار است .

 

حال در نظر بگیریم تمامی Control Plane  دستگاه های شبکه را یکپارچه کرده ایم، بنابراین کنترل و تصمیم گیری ها و همچنین نحوه ی ارسال اطلاعات تمامی پروتکل ها از طریق یک دستگاه انجام شود. SDN دقیقا به همین منظور به وجود آمد.

در معماری SDN  دو مولفه ی اصلی وجود :

- Forwarding Elements یا همان سوییچ های SDN

- کنترل‌کننده‌های SDN

 

یک زیرساخت SDN همانند شبکه‌های سنتی دارای مجموعه‌ای از تجهیزات شبکه (از جمله سوئیچ‌ها،‌ مسیریاب‌ها و .. ) می‌باشد. تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد، تبدیل تجهیزات فیزیکی سنتی به Forwarding Elements می‌باشد که این عناصر فاقد Control Plane می‌باشد که دراین صورت کل شبکه تبدیل به شبکه ای هوشمند میگردد. برای درک بهتر فرض کنید برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود سوار ماشین خود شده و حرکت میکنید اما شما اطلاعی از وضعیت جاده و نحوی رفتار سایر ماشین ها ندارید چون خود در مسیر هستید و ممکن است به ترافیک شدید برخورد کنید ، حال فرض کنید قبل از حرکت با دید یک GPS پیشرفته تمامی مسیر ها را زیر نظر دارید و به طور حتم دقیق تر راحتر و سریع تر به مسیر خود میرسید، SDN دقیقا چنین عملکردی دارد. کنترلر ها به منظور ارسال فرمان های کنترلی و ارتباط با Forwarding Elements از پروتکل OpenFlow استفاده میکنند.

شرکت VMware  و Cisco یکی از پیشگامان SDN محسوب میشوند که استراتژی‌های متفاوتی از SDN را رونمایی کرده‌اند. (Cisco Application Centric Infrastructure (ACI  یک رویکرد hardware-centric برای قابل برنامه‌ریزی نمودن مراکز داده می‌باشد که بر مبنای سوییچ های 9000Nexus  ارائه میشود، درحالیکه VMware NSX با مجازی‌سازی شبکه و استفاده از فناوری network overlay این کار را انجام می‌دهد البته استراتژی دیگر شرکت سیسکو Application Virtual Switch می‌باشد که مبتنی برمحصول  Nexus 1000v را در راستای شبکه های مجازی نیز ارائه داده است.

دنیای شبکه در حال دگرگونی است، ما شاهد دیتاسنتر های مبتی بر SDDC) SDN)، شبکه های هوشمند سطح Storage و ارتباطات WAN و دیتاسنتر های مجازی خواهیم بود، مباحث SDN در دور های Cisco Cloud, VMware NSX , Cisco Data Center  در وجود دارد و علاقه مندان میتوانند با شرکت در این دوره ها اطلاعات مربوط به  راه اندازی و نحوی پیاده سازی محصولات Cisco و VMware را بدست آورند.

نویسنده: مهندس عارف ملایی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.